Dziesięć powodów, dla których warto przeczytać Zupełnie Inny Świat

Przyznaję się bez bicia. Numer dotyczący mody etyczniej jest pierwszym, który wpadł mi w ręce. Gdyby nie Marta Karwacka z bloga How to Wear Fair, pewnie bym się nawet o nim nie dowiedziała.

Mój egzemplarz jest już trochę pognieciony – czytany był w autobusie, w drodze, w łóżku, w kawiarni. Ciekawsze fragmenty popodkreślane – bez tego nie umiem już czytać. Treść numeru – wstępnie przetrawiona.

Zapraszam Was po 10 powodów, dla których warto przeczytać ten numer ;)

1. Tę gazetę można czytać

Magazyny modowe oraz te, które za modowe się uważają,  przyzwyczaiły nas do tego, że raczej się je ogląda niż czyta. Nie tym razem! Uprzedzam – ta gazeta zawiera bardzo dużo literek. Dużo więcej literek niż obrazków, choć część wizualna też jest super.

 

2. Marta Karwacka opowiada o tym, dlaczego zajmuje się modą etyczną

I mówi o tym tak, że każdy będzie w stanie pojąć jej motywacje. Ze względu na swoją specjalizację bardzo ciekawie opowiada też o konsumentach. Między innymi  o SMART konsumentach – jak ich nazywa. SMART czyli Sustainable, Millennials, Active, Respect, Technological sklills), co daje jakąś nadzieję na przyszłość.

 

3. Żaneta Spadło rozmawia z Zuzą Gąsiorek o przyszłości mody

Między innymi o proekologicznych planach H&M. Nie ma się co łudzić, co do czystości zamiarów sieciówki, choć krzepiącym jest, że „grupa H&M w przyszłości wykorzystywać będzie wyłącznie używane materiały do produkcji nowych ubrań, a dąży do tego celu, zbierając zużytą odzież oraz zniszczone materiały w swoich sklepach stacjonarnych”. Na pewno będę przyglądać się temu, jak sytuacja się rozwija.

 

4. Karolina Marciniak pisze o Irankach, które odważyły się marzyć

Bardzo ciekawy fragment o rewolucji i jej wpływie na strój kobiecy. Aż chciałoby się wrócić do Persepolis.

 

5. Monika Sikora rozkłada minimalizm na czynniki pierwsze

Pamiętacie o tym, czy był minimalizm, kiedy jeszcze nikt nie nazywał go minimalizmem i nie używał hasztagów #minimallife czy #minimalstyle? Sama wychowywałam się w takim środowisku, choć wtedy uważałam, że najprzyjemniejszym zajęciem jest wydawanie pieniędzy, a spożywanie gotowego jedzenia wiąże się z wyższym statusem społecznym. Co zmieniło się przez te wszystkie lata? Zapraszam do przeczytania artykułu.

 

6. Renata Piotrowska Cerruti opowiada historię swojego teścia

Krótkie gazetowe artykuły opowiadające historie projektantów zazwyczaj są wtórne i dosyć napuszone. Nie tym razem. Autorka nie pisze w nim o życiu jakiegoś tam projektanta, a swojego teścia – Nino Cerruti. Bardzo ciekawe doznanie czytelnicze!

 

7. Maria Mirucka wyjaśnia proces oswajania

W kontekście trendów. O tym jeszcze nie słyszałam i myślę, że stwierdzenie to jest genialne. Oswajanie kojarzyło mi się z Małym Księciem, Różą i trochę nazbyt jaskrawą historia. Zestawienie oswajania z procesem adaptacji nowych trendów uważam za warte zgłębienia.

 

8. Tymon Kopczewski zdradza kulisy pracy swojej firmy

Z artykułami dotyczącymi malych firm mam ten sam problem co z tymi o projektantach. Za dużo w nim wielkich słów o wenie, natchnieniu, inspiracjach. W artykule Tymona Kopczewskiego o tym nie przeczytacie. Dowiecie się raczej tego, jak zarządza firmą Szyjemy Sukienki, którą założyła Marta Stąpor.

 

9. Ola Bąkowska mówi o wyzwaniach mody etycznej

Sama miałam okazję porozmawiać z Olą Bąkowską (naszą rozmowę możecie przeczytać tutaj) i wiedziałam, że Ola zawsze ma coś ciekawego do powiedzenia.Nie mówi o modzie w samych pozytywach, a rzeczowy sceptycyzm jedynie dodaje wiarygodności jej słowom. Swoją drogą zastanawialiście się kiedyś, czemu raporty H&M są takie długie? Odpowiedź w wywiadzie.

 

10. Zupełnie Inny Świat kosztuje 5 zł

Pieniądze to temat, do którego wraca się wciąż i wciąż, ale tym razem czekało mnie miłe zaskoczenie. 5 zł to jedna trzecia kawy na wynos. Ja to kupuję.

Mam nadzieję, że uda Wam się kupić najnowszy numer Zupełnie Innego Światu. Dajcie mi też koniecznie znać, jakie magazyny związane z modą kupujecie na co dzień.