Historia mody – XVII wiek

Z każdym kolejnym miesiącem jestem coraz bardziej podekscytowana każdym odcinkiem postów dotyczących historii mody – dzisiaj zapraszam Was na część siódmą. Przenosimy się do XVII wieku.

1.Po wczytaniu się w losy historii ubioru szybko można zauważyć, że większości trendów nie dyktują projektanci, a pojawiają się one raczej wskutek przypadku (często kryzysu finansowego). Tak było też w roku 1615 we Francji, kiedy szlachta zubożała i nietrwałe pończochy zastąpiła tymi wykonywanymi z sukna. W ślad za nimi poszły inne klasy społeczne.

Maria Farnese na portrecie Matteo Lovesa (lata 20. XVII wieku)

 

2.Miesiąc temu pisałam o hiszpańskich sukniach maskujących stan błogosławiony. W XVII wieku wiele się w tym temacie nie zmieniło. Dużą popularnością cieszyły się suknie szyte na wzór sukni Madame de Montespan, która chciała zamaskować swoją ciążę.

Portret mężczyzny autorstwa Nicolasa de Largillière (1710)

 

3.W czasach Ludwika XIV kapelusze ustąpiły miejsca ogromnym perukom. W dobrym tonie było jednak noszenie kapelusza pod pachą.

Portret nieznanego artysty

 

4.Jednym z najciekawszych siedemnastowiecznych fenomenów były muszki. Były to maleńkie kropki z czarnej tafty, mające za zadanie komunikować rozmówcy zamiary nieśmiałych panienek.

Autoportret malarza Cornelisa Vosa z żoną Suzanne Cock i dziećmi (1634)

 

5.Stroje w Anglii, Niemczech i Holandii nie różniły się od siebie. Wspólną cechą tych trzech krajów była też fascynacja Francją wsród wyższych klas społecznych. Moda francuska dochodziła tam z pewnym opóźnieniem, ulegała też różnym modyfikacjom. Modyfikacje te powodował lokalny styl życia, miejscowe preferencje i zdolności tamtejszych krawców.

Bibliografia:
Boucher, François: Historia mody. Dzieje ubiorów od czasów prehistorycznych do końca XX wieku. Warszawa: Arkady 2009. Str. 215-255.

Dzisiejszy odcinek skonstruowałam tak, by na powyższych przykładach wyjaśnić funkcjonowanie trendów. Opowiem o tym w pierwszym odcinku podcastu – swoją drogą będzie to pierwszy podcast o modzie w Polsce! Dajcie mi koniecznie znać, czego chcielibyście się z tego podcastu dowiedzieć :)