Czerwcowe szury-mury

Pół roku już za nami! Za parę dni minie również pół roku istnienia moinob. Ja właśnie wróciłam z Moskwy. Jestem już w Szczecinie i planuję wielkie porządki. Głównie na blogu. Muszę opracować też wszystko to, co zebrałam w Moskwie. Tyle się tam działo, że zwyczajnie nie chciałam tracić czasu na pracę przy komputerze.

Dzisiejszy wpis jest też pierwszym opublikowanym w nowej odsłonie moinob. Marta z Timedia pomogła mi zrealizować wszystkie pomysły dotyczące tego, jak strona ma wyglądać. Wreszcie mogę pokazywać Wam, co warto czytać, słuchać i oglądać, by zdobywać wiedzę o modzie. W zakładce "rozmawiam" pojawią się rozmowy z ludzmi świata mody, a w dziale "ubieram się" pokazywać będę Wam wszelkie alternatywny dla mody z sieciówek.

Zapraszam na podsumowanie czerwca, który spędziłam, przygotowując dla Was nową koncepcję tego, w którą stronę idzie teraz moinob.1. Książkowe zakupy i przesyt


Mniej więcej w połowie miesiąca doszło do mnie, że wyjazd jest nieunikniony i trzeba zabrać ze sobą dobytek gromadzony przez kilka miesięcy. Okazało się wtedy, że kupiłam w Rosji 25 kg książek! Kupując każdą z nich, myślałam, że przecież w Europie nigdzie nie znajdę książek po rosyjsku, więc muszę kupić jak najwięcej. Potem trafiłam jednak na wpis Joanny Glogazy o "ćpaniu" wiedzy. W ostatnich dniach nie kupowałam już w popłochu. Najpierw przeczytam te, opracuję je, opiszę dla Was. Przecież i tak na pewno wrócę jeszcze do Rosji 😀

Dotychczas opublikowane recenzje i wszelkie nowości znajdziesz tutaj.2. Pani Swojego Biznesu


Tradycyjnie już w szurach-murach pojawia się podcast. W tym miesiącu polecam podcast Oli Budzyńskiej, czyli Pani Swojego Czasu dotyczący biznesowych aspektów PSC. O Oli słyszałam już wcześniej, ale dopiero w tym miesiącu zaczęłam oglądać #kawęzbydzyńską i wkręciłam się w świat PSC.

Podcastów - a wcześniej jeszcze audycji radiowych - słucham od dawna. Dlatego też zdecydowałam się na wprowadzenie zakładki "słucham", w której pojawią się wszelkiej maści słuchowiska związane z modą. Aktualizacje już wkrótce pojawią się tu.

W jednym z tych budynków znajduje się serialowa redakcja

3. Jak naprawdę jest w Rosji???


Nie jestem wielką fanką oglądania filmów. Mam ogromny problem ze skupieniem się w czasie oglądania. Bardzo szybko czuję się znudzona, dlatego filmy, które oglądam muszą spełniać jedno z dwóch kryteriów:
- być w języku obcym, żebym mogła nauczyć się nowych słów
- dawać mi wiedzę, której potrzebuję.

Zazwyczaj są to filmy związane z modą, ale są to szury-mury, dlatego dzisiaj polecam coś luźniejszego - serial "Как я стал русским" (Jak zostałem Rosjaninem) opowiadający o życiu amerykańskiego dziennikarza (granego przez Mateusza Damięckiego), który przyjeżdża do Moskwy. Nie będę zdradzać szczegółów, ale serial pełen jest pięknej architektury, rosyjskie ironii, chruszczowek i codziennych moskiewskich problemów. Jeśli uczysz się rosyjskiego, serial na pewno Ci się spodoba 🙂

Recenzje innych - tym razem związanych z modą filmów - znajdziecie w zakładce "oglądam".4. Rozmowy


Czerwiec był najbardziej intensywnym miesiącem spędzonym w Moskwie. Im bliżej wyjazdu, tym więcej pomysłów przychodziło mi do głowy. Dużo myślałam też o tym, w którą stronę zmierza moja praca związana z modą. Przypomniał mi się wtedy, co Ola Bąkowska powiedziała w czasie naszej rozmowy dla DYKF: "To, co motywuje mniej do pracy w etycznej modzie, to aspekt ludzki i kwestia nierówności." Pomyślałam wtedy, że nie kupuję w sieciówkach, ponieważ intetesuje mnie los człowieka, który pracuje w fabryce oddanowej o tysiące kilometrów. Z tego samego powodu w swojej pracy uwielbiam wywiady - kontakt z człowiekiem. W tym miesiącu udało mi się porozmawiać z naczelną rosyjskiego wydania magazynu
Fashion Theory: Journal of Dress Body and Culture Liudmiłą Aliabiewą. Sama zostałam również zaproszona do programu "Философское мнение", w którym z Dimitrijem Kruglych rozmawialiśmy o filozofii mody.

Oba wywiady zostaną opublikowany w przeciągu kilku miesięcy, ale już teraz możecie zajrzeć do zakładki "rozmawiam", w której znajdziecie wszystkie dotychczasowe wywiady.


5. Czerwiec miesiącem zakupów


Jadąc do Rosji, planowałam duże zakupy. Wiedziałam, że potrzebuję walonek, lapci i jeszcze kilku drobiazgów z czasów Związku Radzieckiego. Celowo czas przeznaczony na nie ograniczyłam do jednego miesiąca (wiedziałam, że zapewne spodoba mi się wszystko, ale zdrowy rozsądek powstrzymał mnie od większych zakupów).

Za kilka tygodni w dziale "ubieram się" pojawi się się krótkie podsumowanie zakupów z podróży. Tam też znajdziecie różne alternatywy na ubrań z sieciówek, z których sama korzystam.

Dajcie mi koniecznie znać, jak minął Wam czerwiec i jakie są Wasze cele lipcowe 🙂 Czekam też na wszelkiego rodzaju uwagi dotyczące nowej odsłony bloga ❤