Ostatnia suknia Marlene Dietrich (2017)

 Reżyseria: Sabine Carbon, Felix Oehler

 Dotąd jej suknie świeciły światłem odbijającym się od kryształków i cekinów. W roku 1958 Marlene Dietrich zażyczyła sobie sukni zasilanej prądem. Jej życzenie spełnia się dopiero 25 lat po śmierci.

Świecącą suknię zgodnie z zamówieniem Dietrich, której powstanie w latach 50. uniemożliwił niedostateczny rozwój techniki, w roku 2017 przygotowały projektantki Lisa Lang (ElektroCouture) i Anja Draga. Film pokazuje historię suknii, której nigdy nie udało się wykonać i to jak w XXI wieku realizuje się pomysły sprzed 60 lat.

 W roku 1958 Dietrich była już po pięćdziesiątce i szukała wszelkich dostępnym sposobów, by zwrócić na siebie uwagę. Suknię zaprojektować i wykonać miał hollywoodzki projektant Jean Louis (ten sam, który kilka lat później zaprojektował suknię, w której Marilyn Monroe śpiewała „Happy Birthday Mr. President”). Poszczególnie elementy stroju omawiane były listownie, stąd właśnie znamy wszystkie szczegóły. Suknia miała być długa, prawie przezroczysta, pokryta kwiatami – to między nimi miały być poukrywane maleńkie żarówki. Ze względu na delikatną konstrukcję nie mogła być wyposażona w żadne baterie. Pod wpływem ciężaru mogłaby się zarwać. Planowano zasilać ją poprzez podeszły butów mające styczność z metalową płytką umieszczoną na podłodze, która miała przewodzić prąd (z dzisiejszej perspektywy wiemy, że byłoby to śmiertelnie niebezpieczne, a taki sposób obejścia z prądem mógłby doprowadzić piosenkarkę do zawału). A to wszystko miało wydarzyć się w Las Vegas w czasie występu w Hotelu Sahara.

 Mimo dokładnego planu suknia nigdy nie powstała. Aż do dzisiaj. W dodatku w rodzinnym mieście Marlene Dietrich Berlinie. Nieprzypadkowo zajęła się tym firma ElektroCouture, która już wcześniej miała w asortymencie świecące ubrania. Wszystkie wyposażone w kartę SIM (regulacja oświetlenia następuje poprzez wysłanie smsa na numer połączony z kartą).

 W skład „nowej” sukni Marlene Dietrich wchodzą (oprócz tkaniny, która została odwzorowana w 100%) żarówki LED, kryształki Svarowskiego i kwiaty drukowane techniką 3d. Dokument szczegółowo pokazuje proces jej powstawania oraz zestawia go oraz towarzyszące mu motywacje z warunkami pracy Marlene Dietrich i Jeana Louisa.

Film można zobaczyć na stronie telewizji Arte.tv.