Bonus: Historia mody – XIX wiek i początek wieku XX

W poprzednim wpisie zaprosiłam Was w podróż przez XIX wiek z uwzględnieniem końcówki XVIII i początku XX wieku. Dzisiaj – tradycyjnie już – przyjrzymy się modzie tego okresu w praktyce.


1. Obrazy

Portret cesarzowej Elżbiety pędzla Franz Xaver Winterhalter (1865)
Elżbieta na obrazie ma na sobie suknię projektu Charlesa Fredericka Wortha. Winterhalter początkowo traktował portretowanie monarchów jako zajęcie poboczne, ale stał się ofiarą własnego sukcesu i do dziś kojarzony jest głównie z portretami.

Primabalerina Edgarda Degasa (1876-1877)
Przez ponad dwadzieścia lat pracy tancerki były najpopularniejszym tematem podejmowanym przez Degasa. Malował je w trakcie tańca, prób oraz wypoczynku.


Niedobrane małżeństwo autorstwa Wasilija Pukiriewa (1862)
Obraz przedstawia prawosławne zaręczyny młodej dziewczyny z dużo od siebie starszym mężczyzną. Sytuacja szalenie w tamtym czasie powszechna, nie tylko w Rosji


2. Filmy

 

„Przęminęło z wiatrem” (1939)
Reżyseria: Victor Fleming / kostiumy: Walter Plunkett
Scarlett – córka irlandzkiego emigranta – interesuje się głównie własnym zamążpójściem, wzdychając do Ashley’a, który bierze ślub ze swoją kuzynką Melanią. Świat Scarlett wali się, a w Stanach Zjednoczonych wybucha wojna secesyjna. „Przeminęło z wiatrem” to klasyka gatunku, wciągająca opowieść i obraz mody w okresie pełnym zmian.

„Anna Karenina” (2012)
Reżyseria: Joe Wright / kostiumy: Jacqueline Durran
Osiemnastoletnia Anna wychodzi za mąż za niejakiego Aleksieja Karenina, ale parę lat później na na jej drodze staje hrabia Wroński. Romans wywołuje skandal towarzyski, a ciąża Anny tylko dolewa oliwy do ognia. Wciągnająca historia bazująca na powieści Tołstoja, a dla osoby zajmującej sie modą masa informacji o strojach z tamtego okresu.

„Duma i uprzedzenie” (2005)
Reżyseria: Joe Wright / kostiumy: Jacqueline Durran
Charles Bingley – bardzo przystojny i bardzo bogaty – przybywa do Netherfield, wzbudzając zainteresowanie niezamężnych panien. Szczególnie zainteresowana jest nim pani Bennet, matka pięciu panien na wydaniu.

3. Współczesne nawiązania

 

 


XIX wiek – w kwestii kultury – najbardziej kojarzy mi się w powieściami. Jestem ciekawa, która z nich jest Waszą ulubioną? Ja na pewno idę w stronę literatury rosyjskiej, ale konkretnie nie mogę się zdecydować.