Historia mody – XIX wiek i początek wieku XX

Rewolucja francuska (1789-1799) zakończyła rządy dynastii Burbonów, co odbiło się nie tylko na dalszych losach Francji. Odzwierciedlenia zmian społecznych – jak zawsze – szukać można również w modzie.
Francja już w XVIII wieku grała pierwsze skrzypce w świecie mody. Tamtejsza rewolucja (również w zakresie ubioru) skutkami wyszła poza Europę i odbiła się zarówno, na krajach tzn. Nowego Świata, jak i Afryce oraz Azji, co wynikało z relacji handlowych z krajami europejskimi.

1. Niebieski, biały i czerwony – kolory kojarzące się z najbardziej związanym z modą krajem. Trójkolorowa flaga Francji narodziła się właśnie w okresie rewolucji francuskiej, a jej barwy szybko stały się elementem strojów młodzieży (np. pod postacią kokard), świadcząc o jej „poparciu dla cnót obywatelskich”.

2. XVIII wiek to ważny czas w historii mody dziecięcej. Ich stroje przestały być miniaturą strojów dorosłych, a stały się bardziej dostosowane do faktycznych potrzeb dzieci.

3. Angielki zapatrzone we Francuzki jak w obrazek próbowały przejąć od nich suknie z białego muślinu, podpatrzone u pani Recamier w czasie jej wizyty w Kensington Gardens w roku 1802, ale na przeszkodzie stanęła angielska pogoda. Ostatecznie tendencja nie przyjęła się.

4. W XIX wieku – a dokładniej mówie się o latach 80. XIX wieku – narodził się płaszcz w postaci takiej, jaką znamy obecnie. Nie było to zwykłe okrycie wierzchnie, a zupełnie nowe w formie okrycie zapinane z przodu na guziki.

5. Podejście do moda stawało się coraz bardziej swobodne, o co mniej wiecej od połowy XIX wieku walczyły feministki. Równouprawnienie miało objawiać się również w swobodzie dobierania ubioru.

XIX wiek zaciekawił mnieprzede wszystkim tym, jak bardzo widoczne było już wtedy dążenie do wolności, swobody i jak silnie odzwierciedla się to w ubiorze. A jakie wrażenie na Was zrobił XIX wiek?