Czy wiesz, że... czyli 10 ciekawostek ze świata mody cz. 1

Na początku chciałabym podziękować Wam za tam pozytywne przyjęcie serii „Czy wiesz, że...”, która od stycznia pojawia się na stronie Moinob na Facebooku. Pomyślałam, że byłoby szkoda, gdyby ciekawostki te zostały w Internecie jedynie jako posty w mediach społecznościowych. Gdybyście zechcieli do nich wrócić, o wiele łatwiej będzie znaleźć je na blogu. Żeby nie było – wpis ten nie jest połączeniem skopiowanych z Facebooka postów – każdy z nich uzupełniony jest źródłem. Źródłem, w którym natrafiłam na daną informację lub w którym szukałam potwierdzenia jej prawdziwości. Mam nadzieję, że informacje o źródłach okażą się przydatne. Zapraszam :)


1. Czy wiesz, że Elżbieta Bawarska – znana jako księżniczka Sissi – na obrazie Franza Xavera Winterhaltera nosi suknię Charlesa Fredericka Wortha?

Worth – jako pierwszy projektant haute couture – zapisał się w historii mody, projektując gotowe modele sukni, które później dopasowywał do potrzeb klientek (nie projektował ich jednak z myślą o konkretnej klientce). Paradoksalnie jednak zyskał sławę, szyjąc na miarę suknie dla koronowanych europejskich głów. Oprócz Elżbiety Bawarskiej ubierał m.in. także cesarzową Józefinę.

 

Źródło: Kerlau, Yann: Sekrety mody. 18 projektantów, którzy zrewolucjonizowali świat. Bukowy Las: Wrocław 2013.

 

 


2. Czy wiesz, że słowa „vintage” i „retro” nie są synonimami?

Vintage określa ubrania mające więcej niż 25 lat (wygląd nie ma znaczenia), retro natomiast odnosi się do stylu i nazywa ubrania stylizowane na starsze niż są.

 

Źródło: Oxford Dictionaries. Link: https://en.oxforddictionaries.com/definition/retro, https://en.oxforddictionaries.com/definition/vintage.

 

 


3. Czy wiesz, że Jeremy Scott nie był pierwszym projekantem mody, który wykorzystał logo McDonald’sa w swojej kolekcji?

Przed nim zrobiła to między innymi Katherine Baumann. Na zdjęciu torebki jej projektu z lat dziewięćdziesiątych.

 

Źródło: Johnson, Anna: Handtaschen: Die Geschichte eines Kultobjekts. h.f. ullmann: Monachium 2002.

 

 


4. Czy wiesz, że pierwszą celebrytką na okładce Vogue’a była Madonna?

Na pomysł ten wpadła Anna Wintour w szóstnym roku pracy na stanowisku redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue’a. Piosenkarkę sfotografował Patrick Demarchelier, a magazyn z Madonną na okładce został opublikowany w maju roku 1989.

 

Źródło: Krupnick, Ellie: “Anna Wintour To Talk About Madonna, Covers On ‘CBS Sunday Morning” w Huffington Post 12/09/2011. Link: http://www.huffingtonpost.com/2011/12/09/anna-wintour-cbs-sunday-morning_n_1138812.html

 

 


5. Czy wiesz, że burkini powstało w roku 2014?

Burkini jest strojem kąpielowym dla muzułmanek zakrywającym ciało i włosy, który został wymyślony przez libańską projektantkę mieszkającą w Australii, Ahedę Zanetti. Popularność zyskało w roku 2016, kiedy to we Francji został wprowadzony całkowity zakaz noszenia burkini, a świat okrążyła dyskusja dotycząca relacji między strojem muzułmańskim a kulturą europejską.

W rezultacie burkini można było kupić wszędzie, nawet w sieciówkach (w swojej ofercie na pewno miał je Marks and Spencer).

 

Źródło: Taylor, Adam: “The surprising Australian origin story of the burkinidy” w The Sydney Morning Herald 19/08/2016. Link: http://www.smh.com.au/lifestyle/fashion/the-surprising-australian-origin-story-of-the-burkini-20160818-gqvdu9.html

 

 


6. Czy wiesz, że Piñatex jest imitującym skórę roślinnym materiałem z ananasa?

Pomysłodawczynią Piñateksu jest dr Carmen Hijosa, która wcześniej zajmowała się zarówno projektowaniem, jak i produkcją wyrobów skórzanych. W roku 2013 udało jej się połączyć te dwie dziedziny i tak powstał Piñatex – wegański odpowiednik skóry produkowany z włókien filipińskich ananasów. Obecnie z Piñateksu produkuje się buty, torebki, portfele – widziałam nawet firmę specjalizującą się w wytwarzaniu piñateksowych pasków do zegarków. Nie jest to oczywiście materiał wykorzystywany jedynie na małą skalę, w swojej ofercie Piñatex mają m.in.PUMA i NAE - Vegan Shoes.

 

Źródło: http://www.ananas-anam.com/pinatex/

 

 


7. Czy wiesz, że w roku 1967 w Moskwie odbył się pokaz domu mody Chanel?

Obok Chanel w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Mody wystawiło się 1700 firm z całego świata, również z Polski.

 

Źródło: Щипакина, Алла: Мода в СССР. Советский Кузнецкий, 14. СЛОВО/SLOVO: Moskwa 2009.

 

 


8. Czy wiesz, że w średniowieczu ludzie zawsze nosili przy sobie igłę i nici?

Rękawy, które były wówczas ważną częścią stroju, dość często się pruły i zawsze trzeba było być w pogotowiu, by je naprawić.

 

Źródło: Boucher, François: Historia mody. Dzieje ubiorów od czasów prehistorycznych do końca XX wieku. Warszawa: Arkady 2009.

 

 


9. Czy wiesz, że pierwsze ubrania o standardowych rozmiarach pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w czasach wojny secesyjnej?

Były to mundury żołnierzy z Północy. Wcześniej mundury szyte przez krawców lub na miarę w małych manufakturach. Zapotrzebowanie wzrosło jednak do tego stopnia, że produkcję trzeba było zautomatyzować. Tak pojawiły się rozmiary.

 

Źródło: “A History of Standard Clothing Sizes: How sizes developed and why the same size does not always fit” w Fashion Law Wiki 20.04/2008. Link: http://fashionlawwiki.pbworks.com/w/page/11611137/A%20History%20of%20Standard%20Clothing%20Sizes%3A%20How%20sizes%20developed%20and%20why%20the%20same%20size%20does%20not%20always%20fit

 


10. Czy wiesz, że w roku 1997 w moskiewskim metrze odbył się pokaz domu mody Givenchy?

Jak doniosła gazeta Kommersant „większość uczestników pokazu nie korzystała z metra od co najmniej pięciu lat, więc tym chętniej wzięła w nim udział”. Do Moskwy przybył wówczas również i sam Alexander McQueen.

 

Źródło: Газета "Коммерсантъ" №200 20.11.1997, str. 8. Link: https://www.kommersant.ru/doc/187956