Europa od XII do XIV wieku

 


płytka / 1150 / Saksonia, Niemcy; źródło: metmuseum.org

 

To już czwarta część cyklu poświęconego historii mody. Jeśli nie znasz tego cyklu, zachęcam do kliknięcia tutaj, a wszytsko Ci wyjaśnię. Francois Bouchert podzielił analizę mody średniowiecznej na dwa rozdziały. Dzisiaj zajmiemy się badaniem XII, XIII i XIV wieku, kiedy historia Europy dominowana była głównie przez krucjaty. Wówczas powstały pierwsze uniwersytety, a życie intelektualne toczyło się przede wszystkim wokół scholastyki.

Mimo dominacji kościoła i jego nauk ludzie także wtedy chcieli dobrze wyglądać. Było uniwersalnie, nieróżnorodnie, ale na pewno nie nudno. Zapraszam na kolejną część doniesień ze świata średniowiecznej mody.

 

1. Już w średniowieczu pojawił się pomysł na nazywanie ubrań po sławnych osobach, które je noszą. Tak strój o nazwie "bliaud" upowszechnił się jako "tunika cesarza Henryka II".

 

2. W czasie wypraw krzyżowych ubrania pełniły ważną rolę w kontekście politycznym - były brane jako łup lub pełniły funkcję podarunków.

 

"W roku 1192 sułtan Saladin ofiarował Boemundowi, księciu Antiochii, podbito futrem płaszcze, a hrabiemu Henrykowi z Szampanii posłał do Akki tunikę i wspaniały turban. "Wiecie - pisał hrabia - że wasze szaty i turbany są tu wysoko cenione. Z pewnością będę nosił wasze podarunki". Zresztą przykład dał sam cesarz Baldwin I, wkraczając do Jerozolimy w 1100 roku odziany w "przetykany złotem burnus". (Bouchert, str. 139)

 


figurka / 1310-13210 / Konstanz, Niemcy; źródło: metmuseum.org

 

3. Pojawienie się w roku 1225 powieści "Le Roman de la Rosè" (Powieść o Róży) nieco ośmieliło kobiety do bardziej ekstrawaganckiego ubioru. Powieść zaleca m.in. noszenie sztucznych włosów czy rozchylanie sukni na plecach. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć wpływ powieści był ogromny, było to zjawisko na niewielką skalę.

 

4. Zasady panujące w modzie określane były nie tylko przez panujący w społeczeństwie porządek, lecz również odgórnie. Na przykład w roku 1294 we Francji wyszło rozporządzenie mówiące o zakazie noszenia futer, złota i kamieni szlachetnych przez mieszczan.

 


witraż / 1340-1350 / Carinthia, Austria; źródło: metmuseum.org

 

5. Średniowieczny uniwersalizm obecny w wierze i języku przekładał się również na strój. Można znaleźć wiele podobieństw między strojami noszonymi na terenach Anglii, Francji czy Włoch.

 

6. O ile na początku średniowiecza stroje świeckie nie różniły się od strojów zakonnych, o tyle wyprawy krzyżowe zmieniły tę kwestię. W roku 1096 papież Urban II nakazał krzyżowcom noszenia szat z naszytym krzyżem, co miało odróżniać ich od barbarzyńców.

 

Miesiąc temu obiecałam uzupełnienie cyklu historycznego o serię bonusów. Wszystko już gotowe, a ja jestem bardzo podekscytowana – mam nadzieję, że Wam się spodoba. Nowy post jutro na blogu.