Trzy kobiety „Przekroju”

 


Wiosna 2017. Na okładce: Janina Ipohorska.

 

W grudniu 2016 roku po trzech latach przerwy na rynek wrócił „Przekrój”. Wrócił dość spektakularnie – wydrukowano pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy, które wyprzedały się już w grudniu. Potem były jeszcze dwa (!) dodruki. Od tygodnia kupić można wiosenny numer. Ja na swoją wiosnę z „Przekrojem” muszę jeszcze niestety zaczekać (jakieś cztery tygodnie). Nie mogę się jednak powstrzymać z poruszeniem tego tematu.

Niezależnie od tego, czy nowy numer leży już przed Twoim nosem, czy też nie – warto przypomnieć sobie trzy związane z „Przekrojem” kobiety, które na jego łamach zajmowały się modą.

 


Jan Kamyczek, czyli Janina Ipohorska / Przekrój 26.11.1967 nr 1181

 

Janina Ipohorska
Janina Ipohorska pisała do “Przekroju” prawie od początku. Redaktora naczelnego Mariana Eilego poznała jeszcze w czasie wojny, w roku 1940 we Lwowie, gdzie organizowali wspólnie przedstawienie w Teatrze Miniatur. Gdy 15 kwietnia 1945 ukazał się pierwszy numer „Przekroju”, Ipohorska zgłosiła się do Eilego i w maju 1945 była już członkiem redakcji. Rok później awansowała na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego. Przez wiele lat prowadziła rubrykę o nazwie „Demokratyczy savoir-vivre” (jako Jan Kamyczek), pisała o modzie, rysowała i tłumaczyła francuskojęzyczne teksty. Z „Przekrojem” związana była aż do początku lat 80. i mimo że obecnie niewielu o niej pamięta, Ipohorska zapisała się w historii języka polskiego, wymyślając m.in. sformułowanie „dieta cud” (a było to w roku 1958).

 


telefoniczna relacja Barbary Hoff z paryskiego tygodnia mody / Przekrój 12.02.1967 nr 1140

 

Barbara Hoff
Barbara Hoff trafiła do „Przekroju” w roku 1950. Została zatrudniona przez założyciela i ówczesnego redaktora naczelnego Mariana Eilego. Początkowo razem z Janiną Ipohorską prowadziła rubrykę, w której jako Lucynka i Paulinka omawiały bieżące trendy i wymieniały się radami. Lucynka była bardziej szalona, Paulinka podchodziła do kwestii ubrań w sposób praktyczny.

Wraz z rozwojem kariery Hoff przekształcona została również rubryka w „Przekroju”. Oprócz porad można było tam znaleźć również projekty ubrań – do skopiowania na własną rękę lub z pomocą krawcowej. W Domach Towarowych Centrum można było kupić również gotową odzież według projektu Hoff.

 


Fotografował Tadeusz Rolke. Na zdjęciach pan Wowo Bielicki, oraz modelka Grażyna Hase (pisownia oryginalna). Projekt sukienki: Barbara Hoff / Przekrój 19.11.1967 nr 1180

 

Grażyna Hase
Grażyna Hase pojawiła się w „Przekroju” po raz pierwszy w roku 1957 (dziesięć lat przez zaprezentowaniem swojej pierwszej kolekcji). Jako nastolatka pozowała reporterce Wandzie Gawrońskiej, która przedstawiła ją fotografowi Wojciechowi Plewińskiemu. To właśnie Plewiński jest autorem zdjęcia, które pojawiło się na okładce magazynu 13 października 1957. Debiut ten umożliwił Hase udział w pokazach mody na Targach Poznańskich. Później wielokrotnie pozowała dla „Przekroju”, prezentując także ubrania Barbary Hoff.

 

Zmiana profesji nie oznaczała dla Hase rozstania z „Przekrojem”. Tak o kolekcji Grażyny Hase w roku 1968 pisała Barbara Hoff:

Nasza wieloletnia modelka Grażyna Hase również projektuje modę. Zrobiła już czwartą kolekcie warszawskiej firmy „Cora". Rzeczy byty udane, wesołe, młodzieżowe, z polotem i pomysłami. Kolekcja składała się z kilku części pod różnymi hasłami. Miała część opartą na mundurach, starych i nowych. Była ciekawa część wieczorowa: najpierw seria szerokich spodni, a potem seria czarnego aksamitu, jedynie czasem z dodatkiem białego jedwabiu i złotych ozdób. Jako projektant, Grażyna ma wyraźne skłonności do stylizacji, która jest jednym z ważniejszych elementów obecnej mody. Używa zwykłych materiałów, a robi rzeczy wcale nie nudne. [Przekrój 1968 nr 1230]

 

Bibliografia:
Boćkowska, Aleksandra: „Grażyna Hase. To ta, co nas tak przebrała.” [w] Gazeta Wyborcza 28.12.2016. Dostęp: http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,20908350,to-ta-co-nas-tak-przebrala.html

Matras, Wanda: Janina Ipohorska – pierwsza dama „Przekroju”. Kraków: Rocznik Historii Prasy Polskiej 2008.

Tomasik, Krzysztof: Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka. Warszawa: Marginesy 2016.

Wojtas, Tomasz: „„Przekrój” wraca jako kwartalnik społeczno-kulturalny, w redakcji Niewiadomski, Jędrysik, Raczkowski i Stawiszyński .” [w] Wirtualne Media 14.12.2016. Dostęp: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/przekroj-wraca-jako-kwartalnik-spoleczno-kulturalny-w-redakcji-niewiadomski-jedrysik-raczkowski-i-stawiszynski#