Historia mody – Europa od V w p.n.e. do XII w n.e.

 


fragment fresku / II-III w n.e. / Rzym; źródło: metmuseum.org

 

To już trzecia część realizacji postanowienia o zgłębianiu historii mody. Chyba pierwszy raz w życiu pod koniec marca jestem w stanie przypomnieć sobie moje noworoczne plany. W dodatku wpisy "historyczne" cieszą się dużym zainteresowaniem. Dziękuję!


W dzisiejszym wpisie opowiadam o modzie średniowiecznej. Pewnie skończyliście szkołę z przekonaniem, że jest to najnudniejsza epoka w dziejach. Mi na przykład nie przyszło nigdy do głowy, że na początku średniowiecza wszystkie ubrania były - jak to się teraz mówi - unisex.

 

 

 

pierścionek / IV w p.n.e. /kultura celtycka; źródło: metmuseum.org

 

Ludy Europy Północnej i Środkowej
1. W Galii bielizna pojawiła się dopiero w IV wieku. Funkcjonowała wówczas pod nazwą camisia i przyjęła formę koszuli.

2. Stroje męskie i żeńskie w dużej mierze pokrywały się. Historycy odnotowali jednak różnicę w biżuterii, a właściwie w sposobie jej noszenia. Kobiety nosiły pierścionki w połowie długości palca, natomiast mężczyźni - wsunięte do końca.

 

 

 

posąg / 14–68 n.e. / Rzym; źródło: metmuseum.org


Europa Wschodnia - IV - X wiek
1. W wojsku Merowingów hełmy zostały wprowadzone dopiero około roku 800. Wcześniej jedyną ochroną głowy było bujne owłosienie. Za największą zniewagę uważano wówczas odcięcie włosów.

2. Pierwsze średniowieczne torebki przybierały formę sakiewek przywieszonych do paska. Był to zwyczaj częściowo zapożyczony od Rzymian, którzy przechowywali monety za paskiem togi.

3. Wraz z uwspółcześnianiem się stroju, zmianie uległy również określające elementy garderoby nazwy, m.in. starożytne pallium zostało zastąpione ówczesnym manteau. Były to wariacje na temat szaty, które dziś najtrafniej można by określić mianem płaszcza.

 

W następnej części cyklu opowiem o późniejszym średniowieczu - tym, który większość kojarzy z filmów i innych tekstów kultury. Z tej okazji przygotowałam pewien bonus. Coś w stylu historii średniowiecza w praktyce - już nie mogę się doczekać, aż Wam go pokażę:)

 

Bibliografia:
Boucher, François: Historia mody. Dzieje ubiorów od czasów prehistorycznych do końca XX wieku. Warszawa: Arkady 2009. Str. 111-135.