Shareweek 2017 – blogi o modzie z sensem

Za oknem coraz cieplej i jaśniej, przyroda budzi się z zimowego snu. Blogerów jak co roku w okresie wiosennego przesilenia budzi Andrzej Tucholski – to już szósta edycja shareweeka. Klikajcie w link, jeśli nie znacie shareweeka lub chcecie przypomnieć sobie zasady jego funkcjonowania.

 

Ja tymczasem – bez zbędnych wstępów – zapraszam Was do właściwej części wpisu. Trzy świetnie blogi czekają, aż zaczniecie je czytać.

 

 

 

 


1. Modologia

Modologię polecałam już rok temu, bloga czytam zresztą od lat. W międzyczasie miałam okazję poznać autorkę, Dominikę Łukoszek. Wydaje mi się, że Modologia była moim pierwszym źródłem wiedzy modzie będącej czymś więcej niż sztuką ubrania na wieszaku. Posty dotyczące teorii mody, informacje o bieżących wystawach oraz recenzje książek (nie tylko polskojęzycznych) sprawiają, że Modologię chce się nie tylko czytać na bieżąco, ale też zaglądać do tekstów archiwalnych. Zero słodzenia, sama rzetelnie podana wiedza.

 

Polecam nie tylko blog, ale też stronę Modologii na Facebooku – ciężko znaleźć drugie miejsce na fb pełne tak wielu dobrych linków dotyczących teorii mody.

 


2. Ola Bąkowska

Olę Bąkowską poznałam najpierw jako projektantkę, dopiero później jako blogerkę. Robiąc research do tego wpisu, dowiedziałam się też, że brała udział w programie Project Runway. Obecnie Ola studiuje na Central Saint Martines College of Art and Design (uczelni, której absolwentami są m.in. John Galliano, Stella McCartney czy Krzysztof Stróżyna), a na blogu wyjaśnia, czym jest etyka mody i jakie mechanizmy nią rządzą.

 

Blog Oli powinien być znany każdemu konsumentowi – dostarcza wiedzy, uświadamia i radzi, czym kierować się w czasie zakupów odzieżowych.

 

 


3. How to wear fair?

Bloga How to wear fair? czytam od niedawna I powiem szczerze, że jestem onieśmielona. Onieśmielona wiedzą autorki i nowoczesnością etycznej mody, o której na blogu opowiada. Sama jestem dość staromodna i gdybym tylko wiedziała jak, hodowałabym pokrzywy, by potem własnoręcznie szyć z nich ubrania, wcielając w życie postulaty mody etycznej. Dzięki Marcie Karwackiej uświadamiam sobie, że etyka dostępna jest też dla dużych firm, a rozpatrując kategorie etycznej produkcji, należy brać pod uwagę m.in. kwestie marketingowe.

 

Blog How to wear fair? polecam szczególnie osobom, które interesują się już kwestiami etycznej, rozsądnej mody. Na blogu znajdą zarówno dobrze podaną wiedzę, jak i bodziec do refleksji nad własnymi zakupowymi decyzjami – a o to przecież chodzi.

 

 

 


Blogów modowych jest cała masa, tych o rozsądnej modzie pamiętającej, czym jest etyka – naprawdę niewiele. Dawajmy znać twórcom internetowym, że są nam potrzebni. Ja, mówiąc całkowicie poważnie, jestem bardzo wdzięczna trzem wspomnianym wyżej blogerkom.