Historia mody – kraje śródziemnomorskie


tablica terakotowa VII wiek p.n.e. Kreta

 

Przed Tobą część druga noworocznego postanowienia – roku 2017 koncentruję się na nauce historii mody. Nie znajdziesz tu wyłożonych podstaw historii kostiumu. Opowiadam raczej o ciekawostkach, które często przepadają w gąszczu dat, informacji i detali. Zapraszam :)

 

Kreta
Kretyńczycy nosili buty tylko wtedy, gdy wychodzili na dwór. W pomieszczeniach zawsze chodzili boso. Ślady tego zwyczaju zachowały się po dziś dzień – zewnętrzne schody pałaców są powycierane, wewnętrzne natomiast zachowały się w lepszym stanie.

 

Grecja
Moda w starożytnych Atenach była regulowana odgórnie. Większość greckich ubiorów była biała, wśród niższych klas społecznych pojawiły się jednak w pewnym momencie szaty ciemniejsze. Noszenie ich zostało jednak zabronione w miejscach publicznych.

 

 


terakotowa figurka, pierwsza połowa III wieku p.n.e., Myrina, Grecja

 

Kartagina
Typową biżuterią - noszoną zarówno przez kobiety jak i mężczyzn - był kolczyk w nosie. Naukowcy nie wiedzą jednak, jakie było jego znaczenie.

 

Egipt
Mimo że kultura egipska kojarzy się w dużej mierze z biżuterią, tak naprawdę była ona noszona głównie przez rodzinę królewską. Egipcjanie spoza królewskiego otoczenia nosili tylko skarabeusze (mające funkcję ochronną). Inne rodzaje biżuterii zarezerwowane były jedynie dla zmarłych.

 

 


dziecięcia bransoletka, 332–30 p.n.e., Egipt

 

Sardynia
Niewiele wiadomo na temat sardyńskiego ubioru. Archeolodzy znaleźli w grobach dużo amuletów, mających ponoć pomóc zmarłemu po drugiej stronie. Charakterystyczne dla Sardynii (już od okresu paleolitu) były amulety z muszli związane z kultem płodności.

 

Etruria
Kultura etruska na tle sobie współczesnych wydaje się być dość finezyjna. Popularne były czerwone buty łączone z czerwonym płaszczem. Niektóre kobiety nosiły również krótkie włosy przewiązane wstążką.


terakotowa figurka, IV wiek p.n.e, Etruria


Rzym
Najpopularniejszym rzymskim obuwiem były buty o nazwie caliga - poprzednicy współczesnych rzymianek. Cesarskie obuwie nie różniło się kształtem od butów noszonych powszechnie. Różnica polegała jedynie na wykorzystywaniu bardziej kosztownych materiałów.


kamienna płaskorzeźba, ok. 27 p.n.e - 14 n.e., Rzym


Badanie początków mody:
1. Badając historię mody, trzeba zwrocić szczególną uwagę na rodzaj źródeł historycznych. O ile posążki czy malowane wazy traktuje się jak pewne źródła wiedzy, tak już obrazy - często wymagające restauracji - traktowane są z dużą rezerwą. Uważa się, że proces rekonstrukcje są bliższe interpretacji niż dzieła oryginalnemu.

2. O wiele bardziej niż poprzez warunki etniczne, moda w danych okresach warunkowana jest przez klimat i tryb życia. Te czynniki trzeba więc poddać dokładniejszym badaniom.

3. Kluczową kwestią badania mody antycznej jest analiza wpływów między poszczególnymi kulturami. W jej skład wchodzi m.in. analiza szlaków handlowych i wędrówek ludów.

 

Bibliografia:
Boucher, François: Historia mody. Dzieje ubiorów od czasów prehistorycznych do końca XX wieku. Warszawa: Arkady 2009. Str. 63-109.