Historia mody – prehistoria i Starożytny Wschód

Pod koniec grudnia obiecałam sobie, że rok 2017 poświęcę nadrabianiu wiedzy w obszarach, które wcześniej zaniedbywałam. Zdecydowałam się na rzetelną powtórkę z historii mody. Moim podręcznikiem stała się „Historia mody” Francoisa Boucherta. O tym, dlaczego wybrałam akurat tę książkę i jakie są moje motywacje, możecie przeczytać w pierwszym poście (link dla tych, którzy przegapili).Dzisiaj chciałam skupić się na tym, czego dowiedziałam się przez pierwszy miesiąc wyzwania. Po trzy ciekawostki z dwóch pierwszych rozdziałowi i trzy uwagi dotyczące stricte procesu badania mody. Zapraszam :)

Ubiór prehistoryczny

  1. Bursztyny były pożądanym towarem w basenie Morza Śródziemnego, dokąd sprowadzane były z Europy Północnej. Natomiast śródziemnomorskie ozdoby z muszli trafiały na tereny dzisiejszych Niemiec i Polski.
  2. Ludy łowieckie przywiązywały większą wagę do ozdób aniżeli odzieży. Historycy dopatrują się w tym chęci wyróżnienia się na tle innych grup. Wskazuje to również na to, że już w prehistorii ubiór sygnalizował status społeczny.
  3. Początki narzędzi służących do szycia sięgają nici ze ścięgien zwierzęcych i końskich włosów oraz igieł z kości lub rogów. Tego rodzaju przyrządy znajdowane były przez archeologów w europejskich jaskiniach.
 

 

figurka kobiety / 2600–2500 p.n.e. / Nippur, Mezopotamia

Ubiór Starożytnego Wschodu:

  1. Około 1100 roku p.n.e. na terenach ówczesnej Asyrii pojawiła się w prawie pierwsza zmianka nakazująca kobietom (niezależnie od stanu cywilnego) noszenie chustki zakrywającej włosy.
  2. Historia stroju wojskowego jako jednolitego mundury zaczęła się w Asyriii około 1000 lat p.n.e. Piechota nosiła wówczas jednakowe przewiązane pasem tuniki i stożkowe hełmy.
  3. Odnalezione w Tell Beit Mirsim pozostałości farbiarni świadczą o tym, jak wysoce rozwinięty był wówczas przemysł farbiarski. Używano wówczas  m.in. lapis-lazuli (błękity), szafranu (żółcie) czy i (czerwienie).  
 

 

kolczyki / 2600–2500 p.n.e. / Ur, Mezopotamia; źródło: metmuseum.org

Badanie początków mody:

  1. Mimo istnienia współczesnych plemion prymitywnych (takich jak Pigmeje) nieuzasadnione jest szukanie analogii między nimi a plemionami prehistorycznymi.
  2. Badania mody prehistorycznej utrudnia fakt, że odzież wykonywana była wówczas z nietrwałych materiałów, które nie wytrzymały próby czasu. Z tego powodu wiedzę o ówczesnym stroju czerpie się także ze sztuki, np. analizując ówczesne rzeźby.
  3.  Analiza mody wymaga od badaczy otwartości na wszelkiego rodzaju źródła. W miarę badania początków wytwarzania odzieży okazało się, że bogatym źródłem wiedzy jest Biblia. Jest to jedyne historyczne źródło opisujące m.in. techniki tkackie Hebrajczyków.  

Wymienione wyżej ciekawostki są jedynie muśnięciem początków historii mody a jednocześnie zachętą do rozwinięcia tematu na własną rękę. Posty z tej kategorii pojawiać się będą do końca roku około dwudziestego dnia każdego miesiąca.

Bibliografia:

Boucher, François: Historia mody. Dzieje ubiorów od czasów prehistorycznych do końca XX wieku. Warszawa: Arkady 2009. Str. 19-61.